Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
iSLami-Dini Bilgiler / Cuma Gecesi Yapılacak ibadetler
« Son İleti Gönderen: DuhaN 09 Nisan 2020, 10:31:27 »
Cuma günü ve gecesi ne okumalı

Sual: Cuma günü ve gecesinde neler okunması iyidir?
CEVAP
Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.) [Tergib]

(Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]

(Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.) [Taberani]

(Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.) [İsfehani]

(Cuma günü gusledenin günahları affolur.) [Taberani]

(Cuma günü sabah namazından önce, "Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni Sünni]

(Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İ.Sünni]

Cuma sabahı Üç istigfar okumak
Sual: S. Ebediyye’deki hadis-i şerifte, (Cuma günü sabah namazından önce, üç kere “Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyelkayyûme ve etûbü ileyh” okuyanın, kendinin, ana ve babasının bütün günahları affolur) buyuruluyor. Bu istigfar duası her sabah namazından önce veya her namazdan önce okunsa da, aynı sevab alınır mı?
CEVAP
Hayır, alınamaz. Bu istigfarı okumak çok sevabdır. Ne zaman olursa olsun, okuyan çok sevab kazanır, günahları affolur, dertlerden, sıkıntılardan da kurtulur. Fakat burada özel bir durum bildirilmiş, ana babasının da günahları affolur deniyor. Her namazdan önce aynı sevab alınsaydı, Peygamber efendimiz, (Cuma günü sabah namazından önce) demeyip, (Her namazdan önce) buyururdu. Bildirilen sevab, yalnız cuma günü sabah namazından önce okuyanlar içindir.

Böyle şartsız söylenen şeylerde birçok şart aranır. Birkaçı şöyledir:
1- Müslüman olmak. Müslüman olmayan okusa da sevab alamaz.
2- Namaz kılmayan kimse, sabah namazından önce okusa sevab alamaz.
3- Namaz kılsa, fakat Ehl-i sünnet itikadında değilse, yine sevab alamaz.
4- Kul hakları ile kazaya kalan farzları ödemek ve haramları bırakmak şarttır. (S. Ebediyye)

Günahların affolması için, haramları bırakmak şarttır. Kul hakları ile kazaya kalan farzları ödemek farzdır. Farzı yapmayınca, o konudaki nafile ibadetler kabul olmaz.
2
iSLami-Dini Bilgiler / Berat Kandili
« Son İleti Gönderen: DuhaN 07 Nisan 2020, 09:36:43 »
Dualarınızın kabul olması dileğiyle; Berat Kandilimiz mübarek olsun.

Berat Kandili, İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat kelimesinin aslı ''Berâettir. Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.

Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı ''leyle-i beraa'' (Berat Gecesi) olmakla birlikte ''leyle-i mübareke'', ''leyle-i rahmet'' ve ''leyle-i sakk'' isimleridir.

BERAT KANDİLİ’NİN ANLAM VE ÖNEMİ

Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak demektir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mü'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir.Bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin çok sevabi ve feyzi vardır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:”Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (şaban ayının on dördüncü günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur.” (Ibn Mâce)Ayrıca, Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildigi gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.
3
iSLami-Dini Bilgiler / Miraç Kandili Duası
« Son İleti Gönderen: DuhaN 21 Mart 2020, 09:43:33 »
ALLAH'ım Her türlü afetlerden musibetlerden ve hastalıklardan bizleri koru. Amin ..

 
4
iSLami-Dini Bilgiler / Miraç Kandili
« Son İleti Gönderen: DuhaN 21 Mart 2020, 09:36:42 »
     Bugün İslam Aleminin Mübarek Günü Miraç Kandili, İslam inancında, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.a.v) göğe yükselmesi hadisesidir. Aslen "yükseğe çıkma" anlamına gelen söz, Arapça uruc kökünden gelmektedir.İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan kandil gecelerinden ikincisi olan Miraç Kandili Recep ayının 27'inci gecesi idrak ediliyor.

27 Şubat tarihinde Regaib Kandili'nin idrak edilmesinin ardından sıra Miraç Kandili'ne geldi. Miraç Kandili 2020 yılında 21 Mart Cumartesi bugün olarak ihya edeceğiz. Rabbim bu üç aylarda ve mübarek miraç kandili gecesinde Peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yapmış ve yapacağımız ibadetleri Dergahı izzetine kabül ve makbül eylesin bir an önce vatanımıza milletimize tüm islam aleminin üzerindeki bela ve musibetleri kaldırsın inşALLAh

5
iSLami video izLe / Esma-ül Hüsna ile Dua
« Son İleti Gönderen: Faruk 13 Mart 2020, 12:33:40 »
 
6
iSLami video izLe / Cuma Günü Duaları
« Son İleti Gönderen: Faruk 13 Mart 2020, 12:30:15 »
7
iSLami video izLe / Cuma Duası
« Son İleti Gönderen: Faruk 13 Mart 2020, 12:29:30 »
8
iSLami-Dini Bilgiler / Cuma Mesajları
« Son İleti Gönderen: Faruk 13 Mart 2020, 12:26:45 »
-Kalp kırmayı, gönül yıkmayı umursamıyor ve sonra kalkıp imandan bahsediyor insanlar. iman, ayet ve hadisleri nefsimize göre tefsir etmek değil, imanlı olmak kalp kırmamaktır. Hayırlı cumalar..
-Allah katında en değerli olanınız, O'na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır.. Hucurât Suresi 13. Ayet

Allâh'ın zikrine(cuma dini konuşmasına (hutbeye) ve (namaza) gelin ve işi (ve diğer her şeyi) bırakın. Cum'a 9.Âyet
-Ne kadar gönüle hissedar olursan, o kadar hissi var olursun.
Kalbiniz duayla, gönlünüz huzurla, yüreğiniz sevgiyle dolsun. Cumanız mübarek olsun. Hayırlı Cumalarınız Olsun inşALLAh.
YARABBİ! SESİMİZİ DUYANSIN, HALLERİMİZİ BİLENSİN, AÇTIK GÖNLÜMÜZÜ SANA, SEN İMDAT EYLE, SEN AFFEYLE SEN YOLLARIMIZI HAYIR EYLE. CUMANIZ MÜBAREK OLSUN.
9
iSLami-Dini Bilgiler / Regaip Kandili
« Son İleti Gönderen: Admin 26 Şubat 2020, 10:44:11 »
27 Şubat 2020 Perşembe Gecesi Mübarek Regaip Kandilini İhya Edeceğiz.

Mübarek üç ayların müjdecisi Regaip Kandili için geri sayım başladı. Diyanet Regaip Kandili 2020 tarihini duyruldu.Müslüman âlemi çok değer verdiği üç aylara bugün kavuştu. Üç aylar başlangıcı ile birlikte 2020 Regaip Kandili tarihi merak konusu oldu.Üç ayların başlangıcının da habercisi olacak olan Regaip Kandili, çeşitli ibadetlerle idrak edilecek.

Regâib, Arapça bir kelimedir ve "reğabe" kökünden gelir. "Reğabe", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak,
ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir."Reğabe" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir
ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğabe"dir."Reğabe"nin çoğulu da "reğâib"dir.
Kelime olarak regâib"in aslı budur. Recep ayının ilk cuma gecesine Regaib Gecesi denir.   
Bu geceye Regaib Gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor.
Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler, ihsanlar, ikramlar yapar.
Bu geceye hürmet edenleri affeder.Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.
10
Müzik Dünyası / Gelsin Hayat Bildiği Gibi
« Son İleti Gönderen: DuhaN 14 Şubat 2020, 10:26:05 »
 
Sayfa: [1] 2 3 ... 10
Cevaplı Bilmeceler | Şiir | Emekleyerek | Doğa Resimleri | Sam 2 indir | Forum Sohbetcileriz